Zima se zasekla, proč?

16.01.2014 18:26
Na jedné straně moderní výpočetní technika (modely) ve spolupráci s odborníky a na druhé straně příroda a obyčejní lidé. (naši předci, fauna flóra) Zabývat se otázkou, kdo může v dnešní době lépe odhadnout počasí a na jak dlouho dopředu, kdo z těchto dvou stran má v čem lepší odhad a kdo z nich a v čem horší, by bylo na dlouhé povídání a nekorespondoval by to příliš s tématem, které pokládá otázku proč panuje letos teplé počasí a příchod pravé zimy se stále oddaluje.
 
Připomeňme si modelové prognózy na zimní období: (6.11. až 30.12.2013)
 
Počátek listopadu 2013 > Na počátku listopadu milovníky zimy prognóza na zimní měsíce 2013/14 vůbec nepotěšila, oranžové až červené mapky značily teplotní nadprůměr a to v prosinci i v lednu. Únor měl být průměrný. Výstup z 6.11.2013 si můžete připomenout z našeho archivu, tento výstup modelu CFS byl zde na webu komentován a prezentován. (viz související články na konci tohoto i každého článku od nás)
 
Polovina listopadu 2013 > Po polovině listopadu dal model CFS naději pro milovníky zimy alespoň na prosinec, který měl být dokonce slabě teplotně podprůměrný, leden a únor nadprůměrný. To by znamenalo soustředění většiny zimního počasí do měsíce prosince. Nutno poznamenat, že měl být prosinec též velmi suchý, což se vyplnilo. O teplotním podprůměru toto konstatovat již ale nelze. I model IRI slibovat teplejší počasí než činí průměr ohledně celé zimy.
 
Polovina prosince 2013 > Prosinec byl velmi teplý a suchý, nyní přicházela na řadu předpověď již na měsíce leden a únor roku 2014. Modely v polovině prosince pokračovaly v prognóze teplého počasí, ale současně též srážkově bohatšího. Velmi teplý měl být zejména únor.
 
Konec prosince 2013 > Do konce prosince se prognózy shodovaly na značném teplotním nadprůměru měsíce ledna a výrazném nadprůměru měsíce února, veškeré naděje na obrat v počasí byly pryč. Nevyšla prognóza teplotního podprůměru prosince, byť se jednalo jen o několik výstupů, vychází prognóza nadprůměrného ledna. Ten má být srážkově naopak podprůměrný. Model CFS i IRI slibovaly stále teplo.
 
 

Naznačovala nám teplé počasí v letošní zimě vedle předpovědních modelů i samotná příroda?

Není možné hodnotit znaky, kterými příroda může ukázat do jisté míry jaké lze očekávat počasí v zimě komplexně, nicméně můžeme dle našeho pozorování konstatovat následující: 

>> Na našem území se letos nevyskytuje tolik havranů, kteří na zimu přilétají. Nemají rádi příliš krutou zimu, nicméně ani teplou. Podzemí živočichové vylézají na povrch, poznáme to zejména podle krtin. Vědí, že jim nehrozí žádná újma v podobě mrazu a cítí, že není sníh a v dohledné době ani nebude. Cibule na podzim neměla příliš mnoho slupek, záleží zajisté na odrůdě a přesném místě sklizení plodiny. Též se v oblasti středních Čech urodilo menší množství žaludů, které jsou dle pranostiky symbolem tuhé zimy.

 

Hodnotit můžeme i další pranostiky včetně těch, které se snaží odhadnout počasí v zimě na základě podzimního počasí. Například mnoho mlh v říjnu, mnoho sněhu v lednu. Dále existují pranostiky o podzimních bouřkách, které věští nestálou zimu. To jsou ty základní. Nyní jen můžeme hodnotit a opět místo od místa na našem území, zda bylo na podzim více mlh či méně a nebo více bouřek než bývá. 

 

Souvisí současná teplá zima s rekordně nízkým počtem tornád v USA? Za sezónu 2013 se jich tam objevilo 886, nejméně od roku 2005. Souvislosti můžeme hledat mezi veškerým děním v počasí na Světě. Proudění vzduchu a rozložení tlakových útvarů ovlivňuje počasí samotné a vedle něho další vlivy, k nimž dochází i velmi daleko od nás.

 

Náměty na diskuzi

  • Kdy podle Vás přijde zimní počasí?
  • Co si myslíte o současné synoptické situace a předpovídaném teplotním rozhraní v Polsku?
  • Souvisí současná prozatím teplá zima s velmi nízkým počtem tornád v USA ohledně sezóny 2013?
  • Myslí si, že se letošní zima bude podobat například teplé zimě 2006/2007 či 2007/2008?

> Diskuze k článku