Velmi teplý prosinec, teplo bude zatím pokračovat

31.12.2013 17:37

Letošní prosinec byl nejen v ČR, ale i v celé střední a zejména poté SV/V Evropě teplotně výrazně nadprůměrný. V ČR padlo několik teplotních rekordů, teplejší byl východ našeho území, kde teploty často vystupovaly nad 10°C či na 12°C, ojediněle se objevily vlivem silném proudění, které podpořilo příliv velmi teplého vzduchu hodnoty i vyšší. Nejteplejším dnem byl 28. prosinec, kdy se na Karvinsku a Ostravsku vyskytly zcela jarní hodnoty kolem 15°C a zajisté opět padlo několik rekordů.

Odchylky teplot v Evropě za prosinec 2013 (vlevo) a odchylky teplot v Evropě za období 24. až 31.12.2013, (vpravo) mapy: NCEP

Nyní převládá spíše studenější počasí, opět panuje teplotní inverze a teplejší počasí panuje i na horách. Sněhu je v letošní zimní sezóně na horách zatím velice podprůměrné množství, vleky jezdí prakticky jen díky technickému sněhu, který je o poznání odolnější vůči teplu, i když odtává též. Takže dostatečně upravené sjezdovky mají jen tam, kde buĎto napadlo hodně sněhu při poslední zimní epizodě se srážkami, což již nějaký ten pátek je, nebo také tam, kde bylo vyrobeno hodně sněhu technického a ještě nestačil všechen roztát.

Leden by měl pokračovat v teplém počasí

Předpověď teplotních odchylek na leden 2014, mapa: NOAA.gov

Klimatické modely vidí stále teplé počasí i po zbytek klimatologické zimy 2013/2014, tedy v té části ledna a února, tj. v části 2014. Zimní počasí se nevylučuje, ale pravděpodobnost jeho příchodu je za předpokladu prognózy takto vysokých teplotních odchylek od normálu velmi malá, hory jsou zajisté jako první na ráně a pokud přijde nějaká zimní epizoda, projeví je nejprve na horách. Nižší polohy budou náchylnější na oblevy, které budou vzhledem k teplejšímu počasí častější = případný zimní ráz počasí nevydrží dlouho.

První sněžení zimy 2013/2014 v nížinách, autor: Kuba T. (člen)

Takovýto obrázek tedy v letošní zimní sezóně uvidíme pravděpodobně jen zřídka. První záchvěv zimy už v nížinách nastal a to počátkem prosince. Určitě přijde během zimy další takový záchvěv či přímo zimní epizoda, nicméně stále je otázkou kdy k tomu dojde.

 

I ve velmi teplé zimě 2006/2007 sněžilo v nížinách, byť výrazněji jen jedenkrát. Teplá zima neznamená zcela bez mrazu a sněhových srážek s tvorbou pokrývky, zde hodnotíme zimní sezónu či daný měsíc sezóny z hlediska průměrné teploty. V daném období se může vyskytnout velice teplotně nadprůměrné počasí, ani nemusíme přehánět, když uvedeme příklad s maximálními teplotami v určitém krátkém období na 15°C, poté se objeví období s teplotami kolem průměru a též se objeví období, kdy bude výrazněji mrznout, např. krátké období s teplotami na -15°C i v nižších výškách. Poté záleží na době trvání těchto epizod - tzv. průměrná teplota. Tu poté stavíme vedle ostatních průměrných teplot (v uplynulých letech) za dané shodné období a můžeme bilancovat.

> Diskuze k článku

Námět na diskuzi k tématu:

  • Názory na současné teplé počasí - jedná se o globální oteplování či běžný výkyv?
  • Jaký průběh počasí zaznamenáváte konkrétně ve Vašem místě pozorování?
  • Názory na současné prognózy - jak dlouho bude teplé počasí pokračovat?
  • Čeká nás v lednu podobné počasí jako v zimě 2006/2007, tj. i 15°C?
  • Odepisujete už letošní zimní sezónu nebo věříte, že zima udeří?
  • Další náměty a případné odkazy na zajímavé stránky, modely a články k tématu teplo v prosinci 2013 a nadprůměrně teplé prognózy na leden 2014