V neděli se rozfouká vítr

23.11.2013 19:43

Během neděle se začne více prosazovat studené proudění severovýchodního až severního směru a zesílí též vítr. Naše území se bude nacházet mezi tlakovými nížemi nad východní Evropou a tlakovou výší se středem netradičně nad Británií. Kolem těchto útvarů (lépe řečeno mezi nimi) k nám pronikne onen studený vzduch. Současně zesílí vítr, který bude foukat od S/SZ a bude postupně během neděle až čerstvý o rychlosti 4-9m/s, s nárazy místy 15-20m/s. Podobně bude foukat i v pondělí.

 

Vítr sníží pocitovou teplotu

Ochlazení bude umocněno větrem. Samotsné studené proudění bude též znát, nicméně vlivem čerstvého větru bude pocitově ještě chladněji. Vítr by měl foukat čerstvý i v pondělí a zpočátku úterního dne, zejména na východě území. Poté zeslábne, ale studené S/SZ proudění bude pokračovat ještě ve středu.

Co je to pocitová teplota? Pocitová teplota je tzv. ochlazování větrem = "wind chill". Tuto hodnotu na základě aktuální teploty a rychlosti větru dokáží spočítat i některé dnešní modernější meteorologické stanice pro domácí měření.

 

Více o pocitové teplotě: Meteoaktuality.cz