Přijde už zima nebo ne?

19.11.2013 18:00

V posledních dnech se možná v médiích objevilo několik slov o tom, že se již ve druhé polovině tohoto týdne dočkáme zimního rázu počasí a nebo že snad i napadne sníh v nížinách. Zatím je nutno brát ovšem výhledy hodně orientačně, protože jsou den co den zpřesňovány. Dle nejnovějších výstupů to vypadá, že k ochlazení do konce tohoto týdne nedojde. Maximální teploty zejména na východě dosáhnou i 10°C, naopak na západě bude o poznání chladněji. Tam čekáme i v nižších polohách smíšené nebo sněhové srážky, zejména v noci a ráno. Teploty tam například zítra stěží vystoupí do 4°C.

Nejvíce srážek ve středu

Zítra bude přes ČR putovat studená fronta, která přinese zejména v nci, ráno a dopoledne déšť, na JZ/Z/SZ území Čech i srážky smíšené či sněhové, zejména ráno. Na horách bude sněžit, alespoň na těch českých, kde teploty klesnou pod bod mrazu. Na Moravě a ve Slezsku nečekejte tolik srážek, objeví se místy. Od čtvrtka čekáme do konce týdne srážky slabé a místního charakteru, ke konci týdne se budou srážky na našem území vyskytovat spíše jen ojediněle.

Od pondělí se začne více ochlazovat, zatím to vypadá, že zavládne zimní ráz počasí a v případě srážek, které je ještě předčasné odhadovat, nasněží tzv. první větší sněhová pokrývka (někde úplně první) i v nížinách, to bude nutno ale zpřesňovat dle nejnovějších předpovědních podkladů ve druhé polovině týdne.