Inverze se vrací na scénu

09.12.2013 16:30

Pro zájemce o počasí a meteorology velmi málo oblíbená synoptická situace, ale přesto v podzimním a zimním období s nejnižším slunečním svitem velmi častý charakter počasí. Letos v podzimním období bylo inverzních situací poměrně málo, zejména oproti některým podzimům (jmenujme zejména podzim 2011) nebo i zimám velmi málo. Zdá se, že v těchto dnech to počasí hodlá dohánět. Zítra začíná delší inverzní období zapříčiněné vlivem rozsáhlé tlakové výše nad střední Evropou.

 

Inverze neskončí, minimálně do konce týdne je ve střední Evropě jistá

Zatím spolehlivé modelové prognózy nenaznačují konec inverzního období. Tlaková výše nevpustí do střední Evropy žádnou oblast nízkého tlaku vzduchu a s ní spojený frontální systém, tím pádem tedy nedojde ani ke změně rázu počasí. Do konce týdne bude výše počasí ve střední Evropě plně ovlivňovat. V dalších dnech týdne nového by se též nemělo nic měnit, současné modelové prognózy nejsou schopny spolehlivěji odhadnout, jak se bude synoptická situace, v tomto případě zejména rozsáhlá tlaková výše, vyvíjet dále.

 

Synoptická situace pro úterý 10.12.2013, vliv tlakové výše se středem nad ČR, mapa: Wetterzentrale.de

Teploty ve 2m nad zemí pro Út 10.12.2013 odpoledne, na východ ČR bude zasahovat studený vzduch od SV, mapa: Wetterzentrale.de

Ve vyšších polohách bude též chladněji na východě ČR, v Jeseníkách a Beskydech neočekáváme zatím odtávání sněhu, minimální odtávání očekáváme v horách Orlických, jinde bude dát výrazněji. Dnes začal odtávat sníh z podhorských poloh. Během druhé poloviny týdne se bude i na horách vlivem zmíněného nástupu inverze výrazněji oteplovat a to včetně hor severovýchodních a východních.

 

> Zapojte se do diskuze: k tématu INVERZE OD 10.12.2013! O čem to je?

  • Znamená pro Vás inverze nudné počasí?
  • Je pro Vás inverzní počasí zdraví škodlivé? Př. špatně se Vám vlivem mlh a smogu dýchá ...
  • Nebo naopak máte rádi inverzní počasí, protože se při něm nevyskytuje výraznější vítr a ani srážky, pomineme-li mrholení a padající mlhu?
O tom všem na našem jednoduchém fóru. Máme pro Vás mnoho námětů na diskuzi, počasí tvoří náměty pro diskuze denně. Nejsem registrován, nemohu diskutovat - co dále?
 
Jednoduše provedete registraci nového člena kliknutím na "Vytvořit účet", vyplníte základní údaje, zejména nick, pod nímž budete na fóru vystupovat a pak už jen směle do diskutování.