Další hluboká níže, "Xaver" se chystá do Evropy

03.12.2013 16:30

Během noci na čtvrtek začne putovat přes Británii, ve čtvrtek během dne se bude ubírat k SV dále na Benelux a Skandinávii. Ano, je řeč o hluboké tlakové níži zvané dle německých meteorologů "Xaver" s minimálním tlakem pravděpodobně až na 955hPa, která přinese zejména silné poryvy větru a to především do oblastí západní, severozápadní Evropy a a jih Skandinávie nebo také ndo severních partií Německa, kde už vydávají předběžná varování před velice sinými poryvy větru.

Husté izobary značí vždy silný vítr

Jak napovídá tlakové pole pro čtvrteční den (Obr. 1) zobrazující izobary (kdo by nevěděl: čáry na mapách spojující místa se stejným tlakem vzduchu) hustě u sebe, foukat bude silný vítr. Čím hustěji jsou na synoptických mapách izobary nakresleny kolem tlakových níží, tím silnější poryvy větru lze očekávat. V Británii, Beneluxu, na jihu Skandinávie a na severu Německa budou velice husté a proto tam lze očekávat velmi silný vítr s nárazy i kolem 140km/h, poryvy větru budou celkově silnější než při přechodu tlakové níži "Christian", která přinesla na přelomu října a listopadu opět zejména do Z/SZ Evropy. Síla větru by se měla přiblížit síle větru při přechodu níže "Kyrill" v roce 2007, ale překonat by sílu větru v této níži neměla. 

 

 

Obrázek: Wetterzentrale.de

V ČR by neměl foukat tak silný vítr jako například na severu Německa, zajisté se nebude jednat na našem území o podobnou situaci jako při přechodu níže  "Kyrill"  v roce 2007. I přesto lze očekávat na našich horách silné nárazy větru.

 

Studená fronta přinese sněžení

Frontální vlna související s tlakovou níží se středem nad Skandinávií postupující k SV/V bude ve čtvrtek večer a v noci na pátek putovat přes naše území k JV a přinese sněhové srážky, současně bude zesilovat studené proudění a nasněžit by mělo i v nížinách. Fronta přejde poměrně rychle, takže nijak moc trvalé srážky neočekáváme, za frontou se objeví přeháňky a v silném SZ proudění nejsou vyloučeny ojedinělé bouřky. 

 

 

Obrázek: Wetterzentrale.de

Druhá mapka zobrazuje předpověď směru a síly větru ve výšce (hladině 850hPa = cca 1 500m n.m.) od modelu GME s barevně vyznačenými nárazy větru v kt - pozor nejedná se o nárazy v ČR například přes 60m/s, ale ani přes 60km/h.

Hodnoty je nutno převést na m/s (kt znamená 0.5m/s, takže musíme hodnoty uvedené na mapce vynásobit 0.5) což znamená nárazy větru i přes 30m/s ohledně ČR nicméně, jak je uvedeno výše, v horských oblastech.

Nejvíce bude u nás foukat (na čemž se shoduje většina modelů = postupu níže) ve čtvrtek večer, v noci na pátek a v pátek zpočátku dne. Podobné to ovšem bude i v Německu s tím, že tam bude v severních oblastech hodně foukat už během čtvrtka. Otázkou je intenzita nárazů větru, tam je to zatím ještě rozdílné a proto počkejme pro tvorbu nějakých konečných závěrů na zítřejší modelové podklady. V sobotu budou izobary též hustém zejména na SV/V území a proto ještě zcela klidné počasí určitě očekávat nemůžeme. Stále se budou objevovat nárazy větru, byť již ne tak výrazné. S nástupem tlakové výše od JZ se počasí výrazněji uklidní až v noci na neděli a v neděli, i když to vypadá zatím nejistě na tyto dny.

 

Nejvíce sněhu spadne na horách, zatím to vypadá že i přes 25cm nového sněhu čeká do soboty Šumavu a Krkonoše.

 

Berte toto, prosím, jako předběžnou informaci k očekávanému přechodu tlakové níže dne 5. a 6.12.2013.