Blog

Středa 3. července 2013

03.07.2013 16:07

V Čechách od západu oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle intenzivní. Na Moravě a ve Slezsku skoro jasno až polojasno, večer na západě ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, na západě Čech kolem 23 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 3 až 7 m/s se bude v Čechách měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí.
Tlaková tendence: setrvalý stav

Úterý 2. července 2013

02.07.2013 16:06

Převážně polojasno. V Čechách během dne přechodně oblačno a ojediněle, na severozápadě místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.
Tlaková tendence: setrvalý stav, postupně slabý pokles

Počasí 1.7.2013

01.07.2013 16:02

Skoro jasno až polojasno. Na severu přechodně oblačno a ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C. Slabý jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.
Tlaková tendence: slabý pokles

Záznamy: 73 - 75 ze 75
<< 9 | 10 | 11 | 12 | 13

Co je to krátkodobá prognóza?

Velmi krátkodobá a krátkodobá prognóza je předpověď počasí na nejbližší hodiny, maximálně na 2 dny dopředu. Vychází hodně z aktuálního počasí a počasí, které vládlo v posledních hodinách. Vychází z měření atmosféry nejen v blízkosti zemského povrchu, ale i z výškových analýz. Je nejpodrobnější a nejpřesnější, předpověď se poté s postupem času stává stále méně spolehlivou. 
 
Nejtěžší je v krátkodobé prognóze odhadnout například lokalizaci a množství spadlých srážek za daný časový úsek, zpravidla za 24 hodin zvláště při některých situacích jako jsou zvlněné fronty nebo frontální rozhraní nad daným územím či hluboké tlakové níže. Jednoduché není ovšem předpovědět pokrytí oblohy oblaky a jejich převládající typ. Někteé předpovědi nabízejí i detailní předpověď oblačnosti na hodiny či k určitému času během dne. Podobně je tomu u srážek, kde některé prognózy nabízejí tzv. pravděpodobnost srážek nejen v ČR obecně, ale i v krajích.
 
Stejně jako u výhledů počasí či u předpovědí střednědobých vždy záleží na synoptické situace. Nejsnazší je předpovídat teploty, nicméně při teplotním rozhraní může jak se říká i předpověď teplot na druhý den "zhořknout". Obecně platí ale, že nejsnáze se předpovídá pěkné počasí, při němž nám i odpadá předpověď srážek a jejich pravděpodobnosti výskytu nebo i složitý odhad pokrytí oblohy oblaky nebo odpadá při některých jasných dnech i zcela předpověď oblačnosti, protože se čeká zcela jasno. V podzimních dnech naopak i při vlivu tlakové výše komplikuje prognózy výskyt oblačnosti nízké stratovité, to jsou mlhy, popř. mlhy ve výšce v podobě nízko oblačnost = zataženo. To jsou jevy též obtížně odhadnutelné. Velmi obtížně se předpovídají konvektivní jevy, těm jsou bouřky a nebo přeháňky. Zejména lokalizace nefrontálních bouřek je obtížná, ale o tom je možno napsat skutečné romány.